Autorius: Gordonas Čiangas Šaltinis: http://www.sarmatas.lt/01/kini... 2015-01-30 09:19:29, skaitė 5035, komentavo 1
Rusijos prezidento Vladimiro Putino „pseudoimperinių planų“ finansinį aprūpinimą prisiėmė Kinija, tvirtina Gordonas Čiangas straipsnyje The Daily Beast . Jo nuomone, galima kalbėti apie „drakonono ir lokio energetinį aljansą“. Šių dviejų šalių suartėjimą jis vadina „vienu iš svarbiausių amžiaus geopolitinių įvykių“.
“Vladimiras Putinas stumia savo šalies sienas į Vakarus, gilindamasis į Europą. Pietų kryptyje, Kaukaze, Rusijos kariuomenė šį mėnesį faktiškai prarijo Pietų Osetiją, kažkada buvusią Gruzijos sudėtyje. Pereitų metų lapkritį priglaudė priklausiusią Gruzijai Abchaziją. Mažiau nei prieš metus jis aneksavo Krymą. Tačiau, kol rusų lyderis gręžia kaimynus, jo ekonomika griūva, – kalbama straipsnyje. – Iš kur jis ima lėšas savo pseudoimperinių planų realizacijai? Atsakymas telpa viename žodyje – Kinija.
Pereitų metų gruodžio mėnesį rusų naftos eksportas į Kiniją skaičiuojant metams išaugo 86%. Rekordinius rodiklius pasiekė ir rusų-kinų prekių apyvarta (95,3 mlrd. dolerių). Spalio mėnesį šalys suderino tarpusavio valiutos keitimą 24,4 mlrd dolerių sumai. Per visus pereitus metus Putinas buvo susitikęs su kinų vadovu Xi Jinpingu penkis kartus, praneša Čanas.
Perskaičiavęs šiuos ir kitus Kinijos suartėjimo su Rusija požymius straipsnio autorius užduoda klausimą: „Kam Kinija visa tai daro?“ Jo nuomone, „stipriame Rusijos lyderyje Pekino politikai mato ne tik žmogų, palaikantį jų pažiūras plačiąja prasme, ir kovotoją, pasiruošusį mesti iššūkį Vašingtonui, bet ir reikalingą pagalbos (o dėl to ir sukalbamo) jaunesnį partnerį“.
Pekinas gauna galimybę išplėsti savo valiutos naudojimo arealą, kadangi Rusiją, prieš kurią įvedamos vis naujos sankcijos, nenumaldomai išstumia iš pastatytos aplink dolerį pasaulio finansinės sistemos.
“Pekinas, matomai, priėmė sprendimą esant bet kokioms aplinkybėms palaikyti Rusijos ekonomiką”, – daro prielaidą Čanas, duodamas nuorodą į neseniai padarytą kiniečių prekybos ministro ir užsienio reikalų ministro pareiškimą, o taip pat į kiniečių Kompartijos leidžiamą laikraštį Global Times,. Autoriaus nuomone, Rusija tapo dolerio ir juanio „nauja mūšio arena“. “Per keletą pastarųjų mėnesių kiniečiai davė aiškiai suprast, jog jie pasiruošę mesti į šią ilgalaikę priešpriešą didžiulius resursus“, – baigia jis.
Pagal „The Daily Beast“