Autorius: Махно Šaltinis: http://ldiena.lt... 2024-12-05 19:00:00, skaitė 1962, komentavo 0
Iš pasakojimų ciklo „Senovės Šumerija-Ukrainos protėvynė“.
1855 metais garsus filologas, kalbininkas ir filosofas, Rišeljė licėjaus profesorius, Odesos gyventojas Konstantinas Petrovičius Zeleneckis (Zelenetsky Kostantin Petrovich) išleido knygą, pavadinimu „Apie rusų kalbą Novorosijsko srityje“. Kūrinys buvo sukurtas Odesos švietimo rajono patikėtinio Pavelo Grigorjevičiaus Demidovo vardu, kuris savo ruožtu gavo įsakymą iš viršaus išsiaiškinti, kokios kalbos vartojamos kasdienėje kalboje Novorosijoje ir kokia kalba žmonės pirmiausia bendrauja ten (o Novorosija tada buvo daugianacionaliausias Rusijos imperijos regionas).
Zeleneckis atliko tyrimus daugiausia aplink Odesą ir Chersoną, tačiau nebuvo pernelyg tingus keliauti į Melitopolį ir net Taganrogą. Jis mokėsi protingai: perėmė tuo metu įprastą visų Novorosijos gyventojų padalijimą į didžiųjų rusų, mažųjų rusų ir „mišrių užsieniečių“ ir sužinojo:
a) kokia kalba jie bendrauja tarpusavyje;
b) kokia kalba jie bendrauja turguje, viešose vietose, bažnyčiose ir pan
c) stabilios frazės ir posakiai, vartojami visų grupių.
Atlikęs tyrimą, jis priėjo išvados, kad „bendra tendencija šiose vietose yra kalbėti Maskvos kalba“.
Jis pabrėžė nežymią užsienio kalbos gramatikos, įvairių Didžiosios Rusijos tarmių kirčių ir garsų įtaką bendrai Novorosijos kalbai.
Bendraudami tarp skirtingų grupių, žmonės perėjo prie gryno Maskvos akcento.
Zeleneckis suskaičiavo tik 38 ukrainiečių (mažųjų rusų) žodžius, kuriuos visur vartojo visos Novorosijos grupės (kur mažieji rusai buvo antra pagal dydį nacionalinė grupė).