Europa ir JAV ruošiasi bado riaušėms

Autorius: SputnikNews.lt Šaltinis: https://sputniknews.lt/world/2... 2020-04-08 07:18:00, skaitė 1887, komentavo 4

Europa ir JAV ruošiasi bado riaušėms

Milijonams žmonių visame pasaulyje, priversti sėdėti namuose dėl karantino, baigiasi pinigai ir kantrybė. Maisto trūkumas, kurį sukelia tiekimo grandinių nutrūkimas, gali sukelti riaušes net turtingose šalyse

VILNIUS, balandžio 7 — Sputnik. Europoje ir JAV jau kyla socialiniai konfliktai. Apie tai, ko tikėtis toliau, rašo RIA Novosti autorius Maksimas Rubčenka.

Bado žaidimai

"COVID-19 pandemija padarė didžiulį poveikį milijonų žmonių gyvenimams. Neveiksmingi politiniai sprendimai sukels maisto krizę, o tai sukels plačią humanitarinę katastrofą", — praėjusią savaitę sakė Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO) generalinis direktorius Qu Dongyu.

Jis pažymėjo, kad koronaviruso protrūkis su visomis susijusiomis karantino priemonėmis sukūrė didelių logistinių problemų. "Pasaulyje yra pakankamai maisto, kad būtų galima išmaitinti visus, — teigė FAO vadovas. — Tačiau yra didelė rizika, kad vienos ar kitos vietos maistas nepasieks".

FAO ragina imtis "globalių, suderintų ir nuoseklių" veiksmų, kad tiekimo sutrikimai būtų kuo mažesni. Ir svarbiausia: Qu Dongyu mano, kad maisto eksporto ribojimas yra nepriimtinas.

"Tokie apribojimai sukels rimtų sutrikimų pasaulinėje rinkoje, kainos smarkiai išaugs, o maistas daugeliui taps neprieinamas", — padarė išvadą jis. Esant tokiai situacijai, galimi dideli socialiniai konfliktai net turtingose šalyse.

FAO susirūpinimas yra pateisinamas. Vietnamas, vienas iš trijų didžiausių ryžių eksportuotojų pasaulyje, sustabdė šių grūdų eksportą. Kazachstanas uždraudė eksportuoti kvietinius miltus, grikius ir daržoves, įskaitant svogūnus, morkas ir bulves. Rusija neparduoda grikių ir ryžių į užsienį, Baltarusija neparduoda grikių, svogūnų ir česnakų.

Vakarų ekspertai su siaubu diskutuoja, kas bus, jei Rusija, didžiausia kviečių eksportuotoja, nustos tiekti grūdus. Nenuostabu, kad kviečiai Čikagos prekių biržoje per dvi savaites pabrango 11 proc.

"Mes išvargome be galo"

Dėl to, kad sienos yra uždarytos žemės ūkio pramonės komplekse, tradiciškai priklausančiame darbo migrantams, žemesnėse pozicijose katastrofiškai trūksta darbo rankų. Ūkiuose nėra kam derliaus nuimti, skerdyklose ir mėsos perdirbimo įmonėse beveik nieko neliko ir net maisto gabenimas yra didelė problema.

Siekiant išvengti žemės ūkio žlugimo, ES, nepaisant epidemijos pavojaus, leido atvykti "kritiškai svarbiems darbuotojams", įskaitant sezoninius derliaus nurinkėjus ir sunkvežimių vairuotojus.

Tačiau tai nepadės gyventojams pinigais. Prieš kelias dienas pirmaujančios Vakarų žiniasklaidos priemonės išplatino socialiniuose tinkluose išpopuliarėjusį vaizdo įrašą, kuriame Italijos Palermo miesto gyventojas sako, kad po to, kai šeima tris savaites praleido karantine, jis neturi nė cento, o dukra, "kaip ir daugelis kitų miesto vaikų", turi paskutinį duonos gabalą.

"Žmonės užrakinti jau 15–20 dienų ir jų nervai neatlaiko, — perspėjo jis. — Dar pasigailėsite, turėsime revoliuciją".

Palermo meras Leoluca Orlando žurnalistams sakė, kad riaušių rizika pietų Italijoje yra labai didelė, nes piliečių nuoskaudomis ketina naudotis nusikalstamos struktūros, siekiančios "destabilizuoti sistemą".

"Kuo daugiau laiko praeis, tuo mažiau lėšų liks. Nedidelės žmonių santaupos baigiasi. Netrukus iškils socialiniai ir ekonominiai sunkumai", — teigė Orlandas.

Italijos pietinių regionų ministras Giuseppe Provenzano taip pat pažymėjo padidėjusią socialinę įtampą ir piliečių neramumą skurdžiuose šalies regionuose. "Aš bijau, kad didelės dalies gyventojų susirūpinimas sveikata, pajamomis ir ateitimi greitai virs pykčiu ir neapykanta", — sakė jis interviu "La Repubblica".

Protestai Šiaurės Karolinoje
Protestai Šiaurės Karolinoje

Anot leidinio, Palerme ir Neapolyje policijai teko imtis prekybos centrų apsaugos po to, kai ten įvyko keli apiplėšimai. Socialiniuose tinkluose yra net pasiūlymų užpulti vieną ar kitą parduotuvę.

Laiko klausimas

Amerikos ekspertai neabejoja, kad JAV situacija netrukus pasieks "itališką scenarijų". Prie to prisideda bent trys veiksniai. Pirmasis yra finansinis. Per dvi savaites naujų bedarbio pašalpų paraiškų skaičius priartėjo prie dešimties milijonų. Balandį šis skaičius gali išaugti dar tris ar keturis kartus.

Tuo tarpu "GOBankingRates" atliktos apklausos duomenimis, gruodį 69 % amerikiečių savo taupomosiose sąskaitose turėjo mažiau nei tūkstantį dolerių, įskaitant 45 % respondentų, kurie pripažino, kad visai neturi santaupų ir gyvena nuo atlyginimo iki atlyginimo. Aišku, kad prasidėjus epidemijai jie negalėjo kaupti maisto ir būtiniausių prekių, o dabar daugelis prarado uždarbį ir liko be nieko.

Anot dienraščio "Daily Mail", vien Los Andžele trigubai padidėjo benamio "Skid Row" nemokamos valgyklos lankytojų skaičius. "Labdaros organizacijos yra apkrautos pagalbos prašymais, o jų finansiniai ištekliai yra išeikvoti", — rašoma leidinyje.

Taigi, netrukus milijonai amerikiečių turės ieškoti naujų būdų, kaip išmaitinti save ir savo šeimas. Ir ne visada šie metodai bus teisėti.

Antras veiksnys yra produktų trūkumas. Amerikos maisto prekių parduotuvės neatsigavo po kovą pakilusios paklausos. Ir taip ne tik dėl pamišėlių, kurie supirkinėjo tualetinį popierių.

Paprastai 36 % amerikiečių valgo ne namuose — kavinėse, užeigose, restoranuose. Tačiau dėl karantino maisto tiekimo paslaugos nutraukė veiklą, dabar visi gamina maistą namuose ir superka maistą prekybos centruose. Amerikos prekybos sistema tam tiesiog nėra sukurta.

Protestuotojai Niujorke
Protestuotojai Niujorke

Galiausiai epidemija sutrikdė daugelio viešųjų tarnybų, įskaitant teisėsaugą, darbą. Šimtai policijos pareigūnų Niujorke, Detroite, Los Andžele ir kituose miestuose susirgo COVID-19. Vietos valdžios institucijos, siekdamos išvengti naujų infekcijų, riboja policijos būrio iškvietimo priežasčių sąrašą.

Pavyzdžiui, Sinsinatyje policija neatvyks, jei įkando šuo, dėl pavogto valstybinio numerio, dėl priekabiavimo telefonu ar turto apgadinimo. Taip pat nebus atsižvelgiama į pranešimus apie smurtą šeimoje ar vagystes, "jei nėra galimybės nedelsiant sulaikyti nusikaltėlį". Nenuostabu, kad šalies parduotuvės ir restoranai bijodami nekviestų svečių užkala langus lentomis.

Paprasti amerikiečiai ruošiasi gintis. Populiariausios Google užklausos praėjusį mėnesį buvo "kur įsigyti šovinių" ir "kaip nusipirkti šovinių internetu".

FTB duomenimis, JAV ginklų pardavimai kovo mėnesį išaugo 33 %. Amerikiečiai įsigijo 91,1 % daugiau pistoletų nei prieš metus, šautuvų — 73,6 %. Pagrindinis "bestseleris" yra Kat Ellis knyga "COVID-19 Pandemic Survival Guide", kurioje daugiausiai kalbama apie tai, kaip pasiruošti galimiems įsilaužimams į jūsų namus ir apsaugoti savo nuosavybę.

"Tai tik laiko klausimas, kada masinis karantinas gali sukelti pilietinius neramumus ir smurtinius nusikaltimus, — sakė amerikiečių žurnalistė ir rašytoja Daisy Luther. — Žmonės, kurie įtaria, kad jūs galite turėti maisto, pasirodys prie jūsų durų. Iš pradžių jie prašys, tada pradės reikalauti. Ir ne tik iš jūsų, bet ir iš vietinio verslo, tada prasidės vagystės ir smurtas, tada žmonės pasiims ginklus, kad apsaugotų namus ir įmones, o galų gale — pilietinis karas, karo padėtis ir totalitarizmas — tai, ko dar niekada nematėme savo šalyje".